Práca v USA

Cultural Program USA

FAQ

Ak hľadáš odpovede na otázky týkajúce sa Cultural Program USA, možno ich nájdeš aj tu. Ak nie, napíš nám alebo nás skontaktuj telefonicky a my Ti veľmi radi odpovieme.

 
question_mark_x.jpgAké podmienky musím spĺňať pre účasť na Cultural Program USA?

Podmienky účasti sú nasledovné - si vo veku 18 - 30 rokov, máš ukončené stredoškolské vzdelanie, máš prax v hotelierstve, reštauráciach, cestovnom ruchu v rozsahu 6-12 mesiacov alebo relevatné štúdium VŠ resp. nadstavbové štúdium v rozsahu 6 -12 mesiacov, si schopný/á komunikovať o kultúrnych aspektoch svojej domovskej krajiny s americkými spolupracovníkmi a občanmi, nebol/a si účastníkom Cultural Program USA v období posledných 12 mesiacov, si schopný dorozumieť sa po anglicky na úrovni, ktorá Ti umožní bezproblémovú komunikáciu v zamestnaní, vieš pre potreby americkej ambasády vydokladovať záväzky voči Slovensku (prácou, štúdiom, rodinou, majetkom alebo iným spôsobom) t.j. že po ukončení programu máš záujem vrátiť sa na Slovensko.


question_mark_x.jpgViete umiestniť aj dvojicu, poprípade aj väčšiu skupinu spolu?

Áno, je možné umiestniť spolu viacerých klientov. Nesieš však zabudnúť, že takéto umiestnenie nevieme garantovať dopredu, z jednoduchého dôvodu - konečné slovo majú stále zamestnávatelia. Teda aj keď Vám viacerým budeme vedieť zabezpečiť pohovor s jedným zamestnávateľom, stále je to len a len na ňom koho si vyberie. Zo skúsenosti ale vieme, že v takmer všetkých podobných prípadoch sme klientov umiestnili spoločne.


question_mark_x.jpgObávam sa úvodného pohovoru so zástupcom Vašej agentúry, čo keď ním neprejdem?

Pohovor prebieha ešte pred podpisom zmluvy a zaplatením poplatku pri podpise zmluvy. Takže nie je dôvod sa ničoho obávať. Jeho cieľom nie je odradiť Ťa od programu v USA, ale zistiť či dokážeš reagovať na otázky v AJ. V závislosti od úrovne Tvojej angličtiny Ti potom vieme odporučiť najvhodnejší program. Stále však platí, že čím lepšia je Tvoja angličtina, tým viac vieš z programu dostať.

question_mark_x.jpgRobia sa pri programe aj nejaké telefonické pohovory?

Áno. V proces zabezpečovania Tvojej účasti na programe budeš absolvovať pohovor so zástupcom našej partnerskej organizácie v USA, ako aj so zástupcom zamestnávateľa. Pohovorov sa však obávať nemusíš. Ich náročnosť nie je vysoká a keď vieš bežne hovorovo používať angličtinu zvládneš ich, tak ako takmer všetci naši doterajší klienti. Naviac ak si pred pohovorom neveríš, a potrebuješ asistenciu, vieme Ťa na pohovor pripraviť, tak aby si ho zvládol.

question_mark_x.jpgKedy najneskôr sa môžem prihlásiť do programu a začať všetko vybavovať?

Naše odporúčanie je čím skôr, tým lepšie, ideálne je začať s celým procesom aspoň 4-6 mesiacov vopred, nakoľko vybavenie petície potrebnej k žiadaniu o Q1 víza trva niekoľko mesiacov. Nástupy na program sú v priemere 3-4x ročne podľa toho, kedy je schválená príslušná petícia pre konkrétny hostiteľský subjekt.


question_mark_x.jpgAkú hodinovú mzdu môžem v USA očakávať?

Bežná hodinová mzda je 8,00 – 10,00 USD/hod. Hodinová mzda na pozíciách, u ktorých je súčasťou mzdy aj sprepitné, sa pohybuje od 2,13 USD/hod. Na sprepitnom si môžeš prísť na veľmi slušný obnos peňazí v priemere okolo 15 - 20 USD/hod. 


question_mark_x.jpgKoľko hodín týždenne budem pracovať?

Zvyčajne sa pracuje 35-40 hodín za týždeň, ale môžeš pracovať aj viac v závislosti od potrieb zamestnávateľa. V prípade nadčasov, čo je každá odpracovaná hodina nad 40 hodín v danom týždni, sa platí 1,5 násobok hodinovej mzdy. Zároveň pri programe platí to, že počet hodín v jednotlivých týždňoch sa môže líšiť, t.j. v jednom týždni budete pracovať 55 hodín a v ďalšom 27 hodín. V lokalitách ako je napr. Florida platí, že určitá časť roka je tzv. Slow Season a vtedy sa pracuje menej. Na druhej strane je tam aj tzv. Busy Season a vtedy je možné robiť značné množstvo nadčasov. V priemere za celý rok to ale vychádza na celkový počet 35-40 hodín za týždeň.


question_mark_x.jpgKoľko približne stojí v USA strava na 1 deň?

Výška nákladov na stravovanie sa pohybuje okolo 5 USD na deň ak si varíš sám. Cenové relácie stravy sa v USA v súčasnej dobe pohybujú na rovnakej alebo nižšej úrovni ako na Slovensku. Výhodné je nakupovať v obchodných reťazcoch ako Wallmart, Pick’n’Save... (podobné ako naše Tesco,...), kde si môžeš kúpiť banány v prepočte za 15-20 Sk/kg, grilované kurča za 120 Sk, mlieko za 15 Sk/liter...Vo väčšine  McDonaldov majú menu kde si môžeš kúpiť všetko za dolár.


question_mark_x.jpgKoľko približne stojí ubytovanie na týždeň v USA?

Cena ubytovania sa pohybuje rôzne v závisloti od atraktivity lokality, vybavenia a veľkosti apartmánu, štátu, mesta a pod. V priemere môžeš rátať s čiastkou okolo 80-100 usd/týždeň. Môže to byť avšak čokoľvek v rozmedzí 70 až 110 USD/týždeň. Ubytovanie u väčšiny našich programov zaisťuje zamestnávateľ, ak ho o to požiadaš a jeho cena je Ti dopredu známa, takisto ako aj mzda, za ktorú pracuješ. Ak máš záujem, ubytovanie si môžeš zaistiť aj sám. 


question_mark_x.jpgJe ubytovanie v USA zabezpečené?

Vo väčšine prípadov je ubytovanie zabezpečované, či už zamestnávateľom alebo partnersjou organizáciou.


question_mark_x.jpgMôžem sa zúčastniť Cultural Program USA aj keď som sa angličtinu začala učiť tento rok?

Ovládanie angličtiny na hovorovej úrovni je jednou z podmienok účasti v programe. Odporúčame zaregistrovať sa on-line do programu na našej web stránke www.pracavusa.com a po následnom rozhovore s Tebou, Ti budeme vedieť dať spätnú väzbu ohľadne našej mienky o Tvojej úrovni angličtiny a teda Ti aj odporučiť najvhodnejší Program.
question_mark_x.jpgZabezpečí mi Vaša agentúra aj letenku?
Áno. V rámci kompletného balíčka služieb Ti naša agentúra zabezpečí aj letenku, presne podľa tvojich požiadaviek. Spolupracujeme s viacerými leteckými agentúrami a stále sa snažíme zabezpečiť najlepšiu možnú letenku aká je k dispozícii. 

Klientská zóna

Akcie

SCHOLARSHIP UK
Teraz aktuálne v ponuke bezplatné full-time kurzy všeobecnej angličtiny od Novembra do Februára!Viac info nájdete v aktualite vyššie.
WAT USA 2019 ZLAVA
Študenti pozor, ak sa zaradíte do programu Work and Travel 2019 do konca októbra, získate zľavu z registračného poplatku 20 Eur. Viac info nájdete v aktualite vyššie.2019 © Career International
webdesign © bart.sk