Práca v USA

Work and Travel USA

FAQ

Ak hľadáš odpovede na otázky týkajúce sa programu WAT USA, možno ich nájdeš aj tu. Ak nie, napíš nám alebo nás skontaktuj telefonicky a my Ti veľmi radi odpovieme.

 

question_mark_x.jpgMôžem sa zúčastniť programu WAT USA už po ukončení prvého ročníka VŠ?

Áno. Účastníkom WAT USA môže byť každý študent denného štúdia, ktorý ukončil prvý ročník ako aj študent v poslednom ročníku.


question_mark_x.jpgObávam sa úvodného pohovoru so zástupcom Vašej agentúry, čo keď ním neprejdem?

Pohovor prebieha ešte pred podpisom zmluvy a zaplatením poplatku pri podpise zmluvy. Takže nie je dôvod sa ničoho obávať. Jeho cieľom nie je odradiť Ťa od programu v USA, ale zistiť či dokážeš reagovať na jednoduché otázky v AJ. V závislosti od úrovne Tvojej angličtiny Ti potom vieme odporučiť najvhodnejší program. Stále však platí, že čím lepšia je Tvoja angličtina, tým viac vieš z programu dostať.


question_mark_x.jpgAkú hodinovú mzdu môžem v USA očakávať?

Bežná hodinová mzda je 7,25 – 8,5 USD/hod. Hodinová mzda na pozíciách, u ktorých je súčasťou mzdy aj sprepitné, sa pohybuje od 2,13 USD/hod. Na sprepitnom si môžeš prísť na veľmi slušný obnos peňazí v priemere od 20 do 80 USD/deň.  


question_mark_x.jpgKoľko hodín týždenne budem pracovať?

Zvyčajne sa pracuje 32 - 40 hodín za týždeň, ale môžeš pracovať aj viac. Zamestnávatelia najmä počas letnej sezóny poskytujú možnosť pracovať aj nadčasy, za ktoré sa platí 1,5 násobok hodinovej mzdy.

question_mark_x.jpgKoľko približne stojí v USA strava na 1 deň?

Výška nákladov na stravovanie sa pohybuje okolo 5 - 15 USD na deň ak si varíš sám. Cenové relácie stravy sa v USA v súčasnej dobe pohybujú na rovnakej alebo nižšej úrovni ako na Slovensku. Výhodné je nakupovať v obchodných reťazcoch ako Wallmart, Pick’n’Save...(podobné ako naše Tesco,...), kde si môžeš kúpiť banány v prepočte za 1 EUR/kg, grilované kurča za 4 EUR, mlieko za 0,7 EUR/liter...Vo väčšine  McDonaldov majú menu kde si môžeš kúpiť všetko za dolár.

question_mark_x.jpgKoľko približne stojí ubytko na týždeň v USA?

Cena ubytovania sa pohybuje rôzne v závisloti od atraktivity lokality, vybavenia a veľkosti apartmánu, štátu, mesta a pod. V priemere môžeš rátať s čiastkou okolo 75 - 120 USD/týždeň. Môže to byť avšak čokoľvek v rozmedzí  55 až 120 USD/týždeň. Ubytovanie u väčšiny našich programov zaisťuje zamestnávateľ, ak ho o to požiadaš a jeho cena je Ti dopredu známa, takisto ako aj mzda, za ktorú pracuješ. Ak máš záujem, ubytovanie si môžeš zaistiť aj sám.  

question_mark_x.jpgDokedy najneskôr sa môžem prihlásiť do program WAT USA a začať všetko vybavovať?

Naše odporúčanie je čím skôr, tým lepšie, ideálne do 28.2. Rovnako tak, čím skôr sa zaregistruješ, tým väčší a rôznorodejší je počet potencionálnych zamestnávateľov (najviac je v januári). Avšak uchádzačov akceptujeme aj v priebehu marca a apríla a za priaznivých podmienok aj v máji.


question_mark_x.jpgMôžem sa zúčastniť programu WAT USA aj keď som sa angličtinu začala učiť tento rok?

Ovládanie angličtiny na komunikačnej úrovni je jednou z podmienok účasti v programe. Klientom ponúkame niekoľko variánt programu WAT USA, pri ktorých sú rôzne stupne náročnosti, čo sa týka hovorenej angličtiny. Odporúčame zaregistrovať sa on-line do programu na našej web stránke www.pracavusa.com a po následnom rozhovore s Tebou, Ti budeme vedieť dať spätnú väzbu ohľadne našej mienky o Tvojej úrovni angličtiny a teda Ti aj odporučiť najvhodnejšiu variantu Programu.


question_mark_x.jpgMôžete mi povedať viac o SEVIS systéme?

Od 1. septembra 2004 Ministerstvo vnútornej bezpečnosti USA vyberá Kongresom schválený poplatok, ktorý pokrýva náklady na študentské a výmenné programy. Slúžiť aj na financovanie študentského a výmenného informačného systému (SEVIS), automatizovaného systému na zbieranie, aktualizáciu a spravovanie informácií o účastníkoch študentských a výmenných programov od vstupu, cez pobyt až po odchod z USA.

Žiadatelia, ktorí plánujú pricestovať do USA ako študenti alebo účastníci výmenného programu a majú formulár I-20 alebo DS-2019 musia poplatok zaplatiť aspoň týždeň pred plánovaným dátumom vízového pohovoru. Len vtedy bude možné preukázať, že poplatok bol uhradený a zaznamenaný v systéme SEVIS.

Poplatok je možné uhradiť rôznymi spôsobmi napríklad:
 1. cez internet na www.FMJfee.com kreditnou kartou a vyplnením formuláru I-901 online
 2. poštou, zaslaním vyplneného formuláru I-901 a šeku alebo šekovej poukážky, vydanej americkou bankou, splatnej v amerických dolároch
 3. prostredníctvom tretej strany, napr. školy, sponzora, priateľa alebo člena rodiny
 4. prostredníctvom vybraných sponzorov výmenného programu, ktorí môžu zrealizovať skupinovú platbu

  Ministerstvo vnútornej bezpečnosti vydá oficiálne potvrdenie (I-797) za každú prijatú platbu. Žiadatelia, ktorí zaplatia elektronicky si budú môcť vytlačiť elektronickú potvrdenku okamžite po zaplatení. Potvrdenie o úhrade I-797 alebo elektronické potvrdenie je nutné priniesť na vízový pohovor. Poplatok za SEVIS je nevratný, dokonca aj v prípade zamietnutia víza, alebo keď sa žiadateľ rozhodne nenastúpiť na štúdium v USA po udelení víza.

  I-901 poplatok za SEVIS systém pre pre program WAT USA je 45 USD.  question_mark_x.jpgZabezpečí mi Vaša agentúra aj letenku?

  Áno. V rámci kompletného balíčka služieb Ti naša agentúra zabezpečí aj letenku, presne podľa tvojich požiadaviek. Spolupracujeme s viacerými leteckými agentúrami a stále sa snažíme zabezpečiť najlepšiu možnú letenku aká je k dispozícii.

  Klientská zóna

  Akcie

  SCHOLARSHIP UK
  Teraz aktuálne v ponuke bezplatné full-time kurzy všeobecnej angličtiny od Novembra do Februára!Viac info nájdete v aktualite vyššie.
  WAT USA 2019 ZLAVA
  Študenti pozor, ak sa zaradíte do programu Work and Travel 2019 do konca októbra, získate zľavu z registračného poplatku 20 Eur. Viac info nájdete v aktualite vyššie.  2019 © Career International
  webdesign © bart.sk