Práca v USA

Work and Study Australia

Práca

Každý cudzinec študujúci v Austrálii má možnosť v období trvania štúdia sa zamestnať. Oprávňujú ho na to študentské víza, ktoré sú priznané každému, kto sa rozhodne pre štúdium na obdobie najmenej 12 týždňov. V období vyučovania môžu študenti pracovať len na čiastočný úväzok – 20 hodín týždenne. Ale cez prázdniny a v čase semestrálnych prestávok sa možno zamestnať na plný úväzok.
000_Sever2sec.jpg
Charakter a druh vykonávanej práce závisí pravdaže od Tvojej znalosti angličtiny. Ak však už na začiatku ovládaš angličtinu na úrovni dostatočnej na komunikáciu s inými, nájdenie práce Ti nezaberie veľa času. Na všetkých záujemcov čaká práca v obchodoch, gastronómii, hotelierstve a službách.

Osoby s komunikatívnou znalosťou anglického jazyka sa môžu zamestnať na týchto pozíciách: pomocník v kuchyni (kitchen hand), upratovanie kancelárií, hotelov, bytov (cleaner), hosteska, obsluha na banketoch, rozvoz novín, zásobovanie predajní (tu sa požaduje vodičské oprávnenie), dokladanie tovaru v supermarketoch a predajniach (práca v nočných hodinách), kosenie trávnikov a záhradnícke práce (gardening), práca v autoumyvárni s možnosťou voľného určovania pracovných zmien, práca na stavbe (veľmi populárna a dobre platená).

Osoby s dobrou znalosťou anglického jazyka môžu rátať so zamestnaním v týchto povolaniach: čašník alebo servírka v reštaurácii alebo v pube (ľahko dostupná a dobre platená práca), pomocník kuchára alebo kuchár (chief assistant, chief), rozvážač pizze (delivery pizza) alebo iného donáškového jedla (tu sa požaduje vodičské oprávnenie), opatrovateľka detí (demi-pair) s možnosťou ubytovania v rodine. Ak dobre ovládaš angličtinu, môžeš tiež pracovať v kancelárii, v hotelovej recepcii (s možnosťou rýchleho postupu), v supermarkete, v predajni s oblečením, s elektronikou alebo v zberniach. Máš takisto možnosť pracovať v odbore, v ktorom si vyučený, opatrovať starších ľudí, či dokonca založiť si vlastnú živnosť..

Priemerná hodinová odmena za prácu študentov sa pohybuje od 12 do 17 austrálskych dolárov. Za prácu počas sviatkov a v noci môžeš dostať k základnej sadzbe príplatok vo výške až 50 percent. Austrálčania pripisujú obrovský význam referenciám a skúsenostiam. Preto pokiaľ máš rozličné dokumenty a potvrdenia spojené s priebehom zamestnaní, radíme Ti, aby si si ich zobral so sebou – ešte predtým si ich daj preložiť do angličtiny.

Uvedené príklady zamestnania ukazujú len niektoré pracovné možnosti, aké majú študenti v Austrálii. Samozrejmou vecou je pravdaže realizácia individuálnej cesty k vlastnej kariére, čo všetkým vrelo odporúčame.

Pracovné povolenie (Permission to Work) možno získať priamo v imigračnom úrade (Immigration Office) po predložení študentských víz a potvrdenia od školy o začatí štúdia – to všetko sa dá vybaviť aj on-line. S vízami a pracovným povolením sa potom treba prihlásiť na miestnom daňovom úrade (Australian Taxation Office – ATO), aby si získal daňové identifikačné číslo (Tax File Number). Pri všetkých týchto činnostiach spolu s hľadaním práce Ti môžu pomôcť pracovníci Bridge Agency v Austrálii.

 000_BA_Sydney_upravena.jpg

Pomoc pri hľadaní práce:

Každý študent, ktorý prichádza do Austrálie v rámci nášho programu Australia 4U, má možnosť legálne pracovať. A naozaj každý, kto len chce v Austrálii pracovať – pracuje. Dokonca ani časté zmeny zamestnávateľa nepredstavujú väčší problém, pretože miera nezamestnanosti je v Austrálii najnižšia za posledné takmer tri desaťročia – predstavuje 6 percent, a v takých veľkomestách ako Sydney – dokonca len 2-3 percentá. Hojnosť pracovných ponúk čaká na záujemcov napríklad v oblasti cestovného ruchu.

Všetci naši študenti si nájdu prácu už v priebehu prvých týždňov pobytu v Austrálii. Ak sa Ti z dôvodu neznalosti austrálskeho trhu práce či nedostatku skúseností s hľadaním práce stane, že Tvoje žiadosti o prijatie do zamestnania budú spočiatku odmietané, Bridge Agency Australia Ti pomôže.

Všetkým, čo sa obrátia na naše kancelárie v Sydney a Perthe, poskytujeme podporu pokiaľ ide o:


  • získanie povolenia na legálnu prácu
  • pridelenie daňového čísla potrebného na začatie pracovného pomeru
  • rozvíjanie techník hľadanie práce, a teda poučenie, kde a akým spôsobom ju hľadať
  • prípravu životopisu
  • prípravu na kvalifikačný pohovor
  • zorientovanie sa na austrálskom trhu práce a nájdenie sprostredkovateľskej agentúry
  • hľadanie serióznych zdrojov inzerátov ponúkajúcich prácu
  • priame oznamovanie svojich ponúk zamestnávateľovi (balíky pobočky v Perthe)
  • prípravu na výkon budúcej práce
  • prípravu na povolanie - ponúkame veľa krátkych odborných kurzov a licencií, okrem iného pre osoby, čo podávajú alkoholické nápoje, pre krupierov, zamestnancov v gastronómii, barmanov, servírok a čašníkov, vedúcich pracovníkov v gastronómii a hotelierstve, osoby podávajúce kávu. Pomáhame takisto pri získavaní austrálskeho vodičského oprávnenia, získaní potrebných potvrdení pre opatrovateľky detí a starších ľudí, povolení pre zamestnancov na stavbách, účtovných asistentov, pisárky na stroji, licencie Microsoft Office, prvú pomoc a obsluhu klienta.


Niektoré školy v rámci kurzu poskytujú študentom platenú prax v povolaní, na ktoré sa pripravujú, je to pravidlom napríklad na kurze organizovania podujatí (Event Management), grafického dizajnu (Graphic Design), na obchodných kurzoch (Retail Operations) alebo kurzoch pre masérov (Massage).

Študenti konštatujú, že už samotná profesionálna skúsenosť získaná v Austrálii je obrovským tromfom. V snahe získať ju, ponúkajú svoju prácu na jeden deň bez nároku na odmenu, aby takto presvedčili zamestnávateľa o vysokej úrovni svojej kvalifikácie. Zvyčajne po takej skúške zamestnávateľ podpíše s praktikantom pracovnú zmluvu.

Pre viac informácií prosím navštív našu web stránku venovanú výhradne Austrálii www.australia4U.sk

Klientská zóna

Akcie

SCHOLARSHIP UK
Teraz aktuálne v ponuke bezplatné full-time kurzy všeobecnej angličtiny od Novembra do Februára!Viac info nájdete v aktualite vyššie.
WAT USA 2019 ZLAVA
Študenti pozor, ak sa zaradíte do programu Work and Travel 2019 do konca októbra, získate zľavu z registračného poplatku 20 Eur. Viac info nájdete v aktualite vyššie.2019 © Career International
webdesign © bart.sk