Práca v USA

Internship USA

FAQ

Ak hľadáš odpovede na otázky týkajúce sa programu Internship USA, možno ich nájdeš aj tu. Ak nie, napíš nám alebo nás skontaktuj telefonicky a my Ti veľmi radi odpovieme.

 
question_mark_x.jpgAké podmienky musím spĺňať pre účasť na programe Internship Hospitality?

Podmienky účasti sú nasledovné - vek 18 - 30 rokov, byť študentom alebo absolventom pomaturitného štúdia v odbore súvisiacom s vykonávanou stážou (zameranie štúdia na turizmus, cestovný ruch, hotelierstvo alebo všeobecné manažérske zameranie štúdia) na univerzite alebo škole vyššieho vzdelávania (nadstavbové štúdium) maximálne 12 mesiacov po ukončení štúdia byť absolventom pomaturitného štúdia v odbore súvisiacom so zameraním programu na univerzite alebo škole vyššieho vzdelávania viac ako 12 mesiacov po ukončení štúdia a mať aspoň 1 rok pracovných skúseností (mimo územia USA) v odbore súvisiacom so zameraním programu alebo mať 5 rokov relevantných pracovných skúseností (mimo územia USA) v odbore súvisiacom so zameraním programu a byť schopný dorozumieť sa po anglicky na úrovni, ktorá umožní bezproblémovú komunikáciu v zamestnaní a byť občanom SR alebo cudzím štátnym príslušníkom s dlhodobým pobytom na území SR a vedieť pre potreby americkej ambasády vydokladovať záväzky voči Slovensku (prácou, štúdiom, rodinou, majetkom alebo iným spôsobom) t.j. že po ukončení programu je záujem vrátiť sa na Slovensko.

question_mark_x.jpgMôžem sa zúčastniť programu Internship USA aj ako absolvent VŠ?
Áno. Účastníkom programu Internship USA môže byť aj absolvent VŠ, či už školu ukončil pred 2 mesiacmi alebo 2 rokmi.


question_mark_x.jpgViete umiestniť aj dvojicu, poprípade aj väčšiu skupinu spolu?

Áno. Pri variante Hospitality je možné umiestniť spolu 2 klientov (2 dievčatá alebo dievča a chlapec). Nesieš však zabudnúť, že takéto umiestnenie nevieme garantovať dopredu, z jednoduchého dôvodu - konečné slovo majú stále zamestnávatelia. Teda aj keď Vám viacerým budeme vedieť zabezpečiť pohovor s jedným zamestnávateľom, stále je to len a len na ňom koho si vyberie. Zo skúsenosti ale vieme, že v takmer všetkých podobných prípadoch sme klientov umiestnili spoločne, pohovor je potrebné absolvovať úspešne na prvý pokus.


question_mark_x.jpgObávam sa úvodného pohovoru so zástupcom Vašej agentúry, čo keď ním neprejdem?

Pohovor prebieha ešte pred podpisom zmluvy a zaplatením poplatku pri podpise zmluvy. Takže nie je dôvod sa ničoho obávať. Jeho cieľom nie je odradiť Ťa od programu v USA, ale zistiť či dokážeš reagovať na otázky v AJ. V závislosti od úrovne Tvojej angličtiny Ti potom vieme odporučiť najvhodnejší program. Stále však platí, že čím lepšia je Tvoja angličtina, tým viac vieš z programu dostať.

question_mark_x.jpgRobia sa pri programe aj nejaké telefonické pohovory?

Áno. V proces zabezpečovania Tvojej účasti na programe budeš absolvovať pohovor so zástupcom našej partnerskej organizácie v USA, ako aj so zástupcom zamestnávateľa. Pohovorov sa však obávať nemusíš. Ich náročnosť nie je vysoká a keď vieš bežne hovorovo používať angličtinu zvládneš ich, tak ako takmer všetci naši doterajší klienti. Naviac ak si pred pohovorom neveríš, a potrebuješ asistenciu, vieme Ťa na pohovor pripraviť, tak aby si ho zvládol.

question_mark_x.jpgKedy najneskôr sa môžem prihlásiť do programu Internship USA a začať všetko vybavovať?

Naše odporúčanie je čím skôr, tým lepšie, ideálne je začať s celým procesom aspoň 3 - 4 mesiace vopred u varián tHospitality a Self Placement.


question_mark_x.jpgAkú hodinovú mzdu môžem v USA očakávať?

Bežná hodinová mzda je 8,00 – 10,00 USD/hod. Hodinová mzda na pozíciách, u ktorých je súčasťou mzdy aj sprepitné, sa pohybuje od 2,13 USD/hod. Na sprepitnom si môžeš prísť na veľmi slušný obnos peňazí v priemere od 20 do 80 USD/deň. 


question_mark_x.jpgKoľko hodín týždenne budem pracovať?

Zvyčajne sa pracuje 32 - 40 hodín za týždeň, ale môžeš pracovať aj viac v závislosti od potrieb zamestnávateľa. V prípade nadčasov, čo je každá odpracovaná hodina nad 40 hodín v danom týždni, sa platí 1,5 násobok hodinovej mzdy. Zároveň pri programe Internship USA platí to, že počet hodín v jednotlivých týždňoch sa môže líšiť, t.j. v jednom týždni budete pracovať 55 hodín a v ďalšom 27 hodín. V lokalitách ako je napr. Florida platí, že určitá časť roka je tzv. Slow Season a vtedy sa pracuje menej. Na druhej strane je tam aj tzv. Busy Season a vtedy je možné robiť značné množstvo nadčasov. V priemere za celý rok to ale vychádza na celkový počet 32 - 40 hodín za týždeň.


question_mark_x.jpgKoľko približne stojí v USA strava na 1 deň?

Výška nákladov na stravovanie sa pohybuje okolo 5 - 15 USD na deň ak si varíš sám. Cenové relácie stravy sa v USA v súčasnej dobe pohybujú na rovnakej alebo nižšej úrovni ako na Slovensku. Výhodné je nakupovať v obchodných reťazcoch ako Wallmart, Pick’n’Save... (podobné ako naše Tesco, ...), kde si môžeš kúpiť banány v prepočte za 1 EUR/kg, grilované kurča za cca 4 EUR, mlieko za cca 0,6 EUR/liter...Vo väčšine  McDonaldov majú menu kde si môžeš kúpiť všetko za dolár.


question_mark_x.jpgKoľko približne stojí ubytovanie na týždeň v USA?

Cena ubytovania sa pohybuje rôzne v závisloti od atraktivity lokality, vybavenia a veľkosti apartmánu, štátu, mesta a pod. V priemere môžeš rátať s čiastkou okolo 80 - 100 USD/týždeň. Môže to byť avšak čokoľvek v rozmedzí 70 až  110 USD/týždeň. Ubytovanie u väčšiny našich programov zaisťuje zamestnávateľ, ak ho o to požiadaš a jeho cena je Ti dopredu známa, takisto ako aj mzda, za ktorú pracuješ. Ak máš záujem, ubytovanie si môžeš zaistiť aj sám. 


question_mark_x.jpgJe ubytovanie v USA zabezpečené?

Vo väčšine prípadov je ubytovanie zabezpečované, či už zamestnávateľom alebo partnersjou organizáciou. V prípade, že tomu tak nie je si o tom upovedomený už na začiatku procesu zabezpečovania úasti v programe.


question_mark_x.jpgMôžem sa zúčastniť programu Internship USA, keď som sa angličtinu začala učiť len tento rok?

Ovládanie angličtiny na komunikačnej úrovni je jednou z podmienok účasti v programe. Klientom ponúkame niekoľko variánt programu Internship USA, pri ktorých sú rôzne stupne náročnosti, čo sa týka hovorenej angličtiny. Odporúčame zaregistrovať sa on-line do programu na našej web stránke www.pracavusa.com a po následnom rozhovore s Tebou, Ti budeme vedieť dať spätnú väzbu ohľadne našej mienky o Tvojej úrovni angličtiny a teda Ti aj odporučiť najvhodnejšiu variantu Programu.


question_mark_x.jpgMôžete mi povedať viac o SEVIS systéme?

Od 1. septembra 2004 Ministerstvo vnútornej bezpečnosti USA vyberá Kongresom schválený poplatok, ktorý pokrýva náklady na študentské a výmenné programy. Slúžiť aj na financovanie študentského a výmenného informačného systému (SEVIS), automatizovaného systému na zbieranie, aktualizáciu a spravovanie informácií o účastníkoch študentských a výmenných programov od vstupu, cez pobyt až po odchod z USA.

Žiadatelia, ktorí plánujú pricestovať do USA ako študenti alebo účastníci výmenného programu a majú formulár I-20 alebo DS-2019 musia poplatok zaplatiť aspoň týždeň pred plánovaným dátumom vízového pohovoru. Len vtedy bude možné preukázať, že poplatok bol uhradený a zaznamenaný v systéme SEVIS.

Poplatok je možné uhradiť rôznymi spôsobmi napríklad:
  1. cez internet na www.FMJfee.com kreditnou kartou a vyplnením formuláru I-901 online
  2. poštou, zaslaním vyplneného formuláru I-901 a šeku alebo šekovej poukážky, vydanej americkou bankou, splatnej v amerických dolároch
  3. prostredníctvom tretej strany, napr. školy, sponzora, priateľa alebo člena rodiny
  4. prostredníctvom vybraných sponzorov výmenného programu, ktorí môžu zrealizovať skupinovú platbu
Ministerstvo vnútornej bezpečnosti vydá oficiálne potvrdenie (I-797) za každú prijatú platbu. Žiadatelia, ktorí zaplatia elektronicky si budú môcť vytlačiť elektronickú potvrdenku okamžite po zaplatení. Potvrdenie o úhrade I-797 alebo elektronické potvrdenie je nutné priniesť na vízový pohovor. Poplatok za SEVIS je nevratný, dokonca aj v prípade zamietnutia víza, alebo keď sa žiadateľ rozhodne nenastúpiť na štúdium v USA po udelení víza.

I-901 poplatok za SEVIS systém pre pre program Internship USA je 180 USD.

Na web stránke www.ice.gov/graphics/news/newsrelease/articles/SEVISFactSheet.htm sú k dispozícii ďaľšie informácie o poplatku za SEVIS.

question_mark_x.jpgZabezpečí mi Vaša agentúra aj letenku?
Áno. V rámci kompletného balíčka služieb Ti naša agentúra zabezpečí aj letenku, presne podľa tvojich požiadaviek. Spolupracujeme s viacerými leteckými agentúrami a stále sa snažíme zabezpečiť najlepšiu možnú letenku aká je k dispozícii. 

Klientská zóna

Akcie

SCHOLARSHIP UK
Teraz aktuálne v ponuke bezplatné full-time kurzy všeobecnej angličtiny od Novembra do Februára!Viac info nájdete v aktualite vyššie.
WAT USA 2019 ZLAVA
Študenti pozor, ak sa zaradíte do programu Work and Travel 2019 do konca októbra, získate zľavu z registračného poplatku 20 Eur. Viac info nájdete v aktualite vyššie.2019 © Career International
webdesign © bart.sk